ردیاب خودرو چیست؟

ردیاب خودرو، یک دستگاه کوچک است که سیمکارت میخورد و به صاحبان خودرو اجازه می دهد تا ماشین خود را نظارت و ردیابی کنند.ردیاب خودرو، وسیله‌ی سخت‌ افزاری است که به آسانی و در مدت زمانی خیلی کم می توان در داخل انواع خودرو نصب کرد. ردیاب ماشین روی هر وسیله نقلیه سبک، سنگین و حتی موتورسیکلت قابل نصب است و هیچ محدودیتی در استفاده از آن وجود ندارد.

 

ردیاب خودرو چیست

 

ردیاب خودرو برای کار به برق نیاز دارد، اما اگر به هر دلیلی برق وسیله نقلیه قطع شود، ردیاب با داشتن باطری پر ظرفیت داخلی می تواند در مواقع اضطراری ساعت ها اطلاعات خودرو را به کاربرمخابره کند. ردیاب های خودرو در انواع مختلف با آپشن های متفاوت در دسترس شما کاربران عزیز قرارمی گیرند و تمام مدل های ردیاب خودرو توانایی ارسال مختصات جغرافیایی به کاربر رادارا می باشند.

 

ردیاب خودرو چگونه کار می کند؟

 

ردیاب خودرو معمولا یک دستگاه کوچک به اندازه یک گوشی موبایل در سایز 8*5 سانتیمتر است که سیمکارت در درون آن قرار می گیرد و معمولا در قسمتی از خودرو به صورت کاملا مخفیانه جاسازی می شود. دستگاه ردیاب به وسیله چند سیم اصلی به سیم کشی خودرو متصل می شود و بعد از نصب در هر لحظه محل دقیق خودرو را از طریق ماهواره های جی پی اس دریافت می کند و از طریق اس ام اس و یا اپلیکیشن ردیابی به موبایل صاحب خودرو موقعیت لحظه ای خودرو ، سرعت لحظه ای خودرو، وضعیت خودرو و وضعیت موتور خودرو را ارسال می کند .

اگر شما هم نگران خودروی خود هستید، کافی است از ردیاب خودرو یا جی‌پی‌اس خودرو استفاده کنید و در کمترین زمان ممکن با صرف وقت و هزینه‌ی اندک یک بار برای همیشه به این نگرانی پایان ‌دهید.با ردیاب خودرو یا جی پی اس خودرو سرقت خودرو یک حماقت تمام نشدنی است! جی پی اس تکنولوژی سریع، آسان و دقیقی است که اگر به وسیله ی ردیاب خودرو بر روی هر وسیله نقلیه ‌ای نصب شود آنرا از انواع سرقت محافظت می‌کند.

در واقع  جی پی اس و اینترنت سیمکارت دو تکنولوژی اصلی ردیاب محسوب می شوند. ردیاب خودرو بوسیله GPS طول و عرض جغرافیایی وسیله نقلیه را بدست می آورد و بوسیله اینترنت سیمکارت این مختصات را برای صاحب خودرو ارسال مینماید. این دستگاه از طریق سیم کارتی که در آن جای‌گذاری شده است، موقعیت جغرافیایی خودرو از جمله طول و عرض جغرافیایی آن را به تلفن‌ همراه صاحب خودرو ارسال می‌کند. شما میتوانید از سیمکارت های مختلف ازجمله ایرانسل، همراه اول، تالیا و ... استفاده کنید. فقط باید این نکته مهم را در نظر بگیرید، جایی که شما زندگی میکنید کدامیک از اپراتورها آنتن دهی و اینترنت مناسبتری دارند.

 

GPS چیست ؟

 

سیستم مکان نمای جهانی (GPS) یک ابزار دقیق مسیریابی و ردیابی است که توسط وزارت دفاع آمریکا در سال 1973 میلادی ساخته شده است. اگرچه جی پی اس برای کمک به یافتن موقعیت سربازان و خودروهای نظامی هواپیماها و کشتی ها طراحی شده بود ولی امروزه کاربردهای علمی و تجاری پیدا کرده است. کاربردهای تجاری GPS عبارت است از موقعیت یابی (ردیابی) و مسیریابی هواپیماها اتومبیلها و کشتی ها ودر کل تعیین موقعیت و مسیریابی کلیه فعالیتی هایی که در فضاهای بیرونی انجام می گیرد و در جوامع علمی نیز علومی مثل زمین شناسی، هواشناسی و زلزله شناسی از جی.پی.اس بهره می گیرند.

 

جی پی اس چیست

 

شاید برای شما جالب باشد که بدانید جی پی اس چگونه کار می کند؟ به این صورت که چندین ماهواره روی آسمان قرار دارد و تمام این ماهواره ها فرکانسهایی دارند که شخص، ماشین و یا گوشی را ردیابی می کنند و باعث پیدا کردن موقعیت جغرافیایی آنها می شوند. یعنی به صورت واضح وجود گیرنده های قوی، میزان سطح نسبت به زمین و فاکتورهایی چون وجود وکیفیت این گیرنده ها که مجهز به GPRS است باعث می شود که شما از موقعیت شی، فرد یا حیوان مطلع شوید.

هنگامی که شما یک ردیاب GPS در وسیله نقلیه خود نصب می کنید، می توانید از نرم افزار در رایانه، تلفن یا رایانه لوحی خود برای مشاهده موقعیت مکانی خود در لحظه استفاده کنید.GPS  با ارائه اطلاعات دقیق می تواند حرکت یک وسیله نقلیه یا شخص را پیگیری کند. بنابراین، برای مثال، یک سیستم ردیابی GPS می تواند توسط یک شرکت برای نظارت بر مسیر و پیشرفت یک کامیون حمل و نقل، والدین برای بررسی مکان فرزند خود و یا حتی برای نظارت بر دارایی های با ارزش در حمل و نقل استفاده شود.

 

چگونه ردیاب خودرو بر روی انواع خودرو ها نصب می شود؟

 

انواع ردیابها شیوه های نصب متفاوتی دارند. هر چه مدل ردیاب شما امکانات بیشتری داشته باشد نصب آن پیچیده تر می گردد. مدلهای ساده فقط نیاز به اتصال سیم مثبت و منفی به برق خودرو دارد. در کل ردیابهای خودرو شبیه دزدگیر ماشین می باشند. همراه آنها نقشه نصب نیز وجود دارد. در صورتی که از برق خودرو سر دربیاورید به آسانی طبق نقشه میتوانید آنرا نصب کنید ولی اگر شک دارید می توانید با مراجعه به هر نصاب دزدگیری کار نصب را به آنها بسپارید. آنها بوسیله نقشه نصب در عرض کمتر از نیم ساعت دستگاه را در محل موردنظرتان نصب و جاسازی می کنند.

 

محل مناسب نصب ردیاب خودرو کجاست؟

 

بهتر است ردیاب خودرو را در جایی نصب کنید تا علاوه بر افزایش کارایی خودرو وافزایش قدرت سیگنال دهی در برابر شرایط محیطی مختلف نیز آسیبی به دستگاه ردیاب نرسد.

 

نصب ردیاب خودرو

 

داشبورد، یکی از مکان های مرسوم و مناسب برای قرار دادن ردیاب خودرو است. معمولا برق کاران به علت سادگی در برقراری اتصال بین برق خودرو و ردیاب، داشبورد خودرو را پیشنهاد می دهند. اما عاقلانه است که ردیاب خودرو پنهان باشد و در مکانی دور از ذهن قرار بگیرد. زیرا اگر فرد سارق متوجه وجود این دستگاه در خودرو شود، دستگاه ردیاب را از کار می اندازد تا دیگر مکان خودروی شما قابل ردیابی نباشد.

برخی نیز سپر خودرو را محلی مناسب برای نصب ردیاب می دانند.نصب دستگاه در زیر سپر هم بستگی به مدل و شکل ظاهری و نوع ساخت بدنه خودرو دارد.البته در صورتی که برق کار خودرو تشخیص بدهد که امکان نصب در داخل سپر خودرو وجود دارد، این گزینه نیز مکانی مناسب برای نصب ردیاب خودرو می باشد.

ولی اکثر کارشناسان متخصص، داخل خودرو را بهترین جا برای نصب ردیاب خودرو می دانند. در صورتی که ردیاب خودرو خریداری شده را در داخل یکی از درب های خودرو نصب کنید بهترین پوشش و سیگنال دهی را خواهید داشت. در این صورت پیشنهاد می کنیم این کار را به یک سرویس کار متخصص بسپارید.

به عنوان پیشنهاد جایگزین، صندوق عقب خودرو را نیز می توان به عنوان یکی از محل های مناسب برای نصب ردیاب خودرو دانست که از نظر شرایط محیطی و البته پوشش شبکه وضعیت مناسب تری نسبت به بخش های دیگر دارد.

 

کاربردهای ردیاب خودرو

 

از کاربردهای ردیاب خودرو می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ردیابی لحظه‌ای خودرو

خاموش کردن خودرو از راه دور

تعریف کردن سرعت مجاز برای خودرو بر حسب کیلومتر که اگر سرعت خودرو بیش‌تر از سرعت مجاز تعریف شود به صاحب خودرو پیغام هشدار فرستاده می‌شود.

تعریف محدوده مجاز جغرافیایی برای عبور و مرور خودرو که در غیر این صورت هشدار برای صاحب خودرو ارسال می‌شود.

مشاهده مسیر پیموده شده توسط خودرو با زمان و تاریخ دقیق

شنود صدای داخل کابین در مواقع ضروری

سیستم ردیاب تنها متعلق به خودرو نبوده و موارد استفاده‌ی بسیار گسترده‌ای دارد. اگر سالمندی دارید که به بیماری آلزایمر مبتلا است و نمی‌توانید هر روز و هر لحظه کنار او و مراقب او باشید و یا نوجوانی دارید که نگران رفت‌و آمدها و فعالیت‌های او هستید و نمی‌توانید به طور مستقیم وی را کنترل کنید، بهترین گزینه برای حل مشکل شما، ردیاب های شخصی می باشد. ردیاب شخصی دستگاهی بسیار کوچک و با وزن بسیار سبک است که در مواردی همچون مکان‌یابی دقیق اشیا گران قیمت و اسناد مهم و با ارزش نیز از آن استفاده می شود.علاوه بر ردیابی کودکان، سالمندان، معلولین، بیماران آلزایمری با دستگاه ردیاب شخصی، شما می‌توانید موقعیت مکانی و زمانی بازاریابان و ویزیتورها و کارمندان و پرسنل شرکت یا کارخانه‌ی خود را با این دستگاه چک کنید. همچنین ردیاب حیوانات یکی از انواع ردیابهای ماهواره ایی است که جهت ردیابی حیوانات اهلی و خانگی طراحی و ارائه می شود.