5 نکته مهم در مراقبت از بیماران آلزایمری

بیماران آلزایمری بیشتر از هر کسی به عشق، دوست داشتن و کمک نیاز دارند. بیماری آلزایمر نوعی اختلال در عملکرد مغز می باشد که به مرور زمان بر توانایی های ذهنی افراد اثر گذاشته و کنترل آنها را از دست بیمار خارج می کند. معمولا این بیماری در بین 2 تا 5 درصد از افراد سالمند جامعه ما وجود دارد. از دست دادن قدرت تشخیص زمان، افسردگی، از دست دادن قدرت تکلم، گوشه‌گیری و ... از علائم این بیماری به شمار می آیند.

به مرور زمان و با پیشرفت بیماری، این افراد به فراموشی دچار شده و حتی در مورد فعالیت های زندگی روزمره (ADL) مانند غذا خوردن ، لباس پوشیدن و بهداشت عمومی با مشکلات عدیده ای روبرو خواهند شد. این مشکلات باعث تغییر در رفتار بیمار شده و مراقبت از آنان را برای خانواده ها بسیار سخت و طاقت فرسا خواهد کرد به نحوی که گاهی خانواده ها را دچار سردرگمی می کند.

 

بیماران آلزایمری

 

متأسفانه ،ماهیت بیماری آلزایمر به گونه ای است که قابل برگشت نمی باشد. سوال این است که چگونه خانواده ها  می توانند به بیماران مبتلا به آلزایمر خود کمک کنند؟ روش ها و نکاتی وجود دارد که می تواند انجام فعالیت های روزمره را برای آنها آسانتر کند. این نکات شامل موارد زیر می باشد پس با ما را تا پایان مطلب در ایران اسمارت همراه کنید.

 

نکات مهم در مراقبت از افراد مبتلا به آلزایمر

 

*ایجاد یک محیط امن

 

فراهم کردن آسایش و ایجاد یک محیط امن اولین و مهمترین نکته ای است که خانواده ها باید آن را در نظر بگیرند. اما به یاد داشته باشید که منظور از ایمن نگه داشتن آنها ، تضعیف استقلال آنها نمی باشد. از آنجا که این افراد به دلیل مصرف دارو ممکن است مشکلاتی در حفظ هماهنگی و تعادل داشته باشند لازم است تا اشیا تیز و خطرناک را از اطراف آنها دور نگه داریم و بر روی درب و پنجره ها، قفل و حفاظ مناسب قرار دهیم.

امروزه با پيشرفت هاي تکنولوژي و با کمک فناوری ردیاب، خانواده های نگران می توانند بدون سلب اختیارات و استقلال بیماران آلزایمری خود، نظارتی مستمر بر رفتار و کارهای آنها داشته باشند. همچنین استفاده از ردیاب اشخاص مي تواند زندگي را به کام سالمندان آلزايمری، جنون و زوال عقل دست و پنجه نرم مي کنند، شيرين کند. درواقع استفاده از ردیاب شخص گامی موثر در جهت محافظت از این افراد خانواده به شمار می آید. زیرا خانواده ها می توانند در هر لحظه از زمان از وضعیت و موقعیت مکانی فرد سالمند آلزایمری خود باخبر شوند و در صورت لزوم به طور شخصی و یا از طریق مناسب به او کمک کنند.

 

SMARTTECH A-21

 

 

ردیاب اشخاص A21P دارای ظاهری زیبا با پیشرفته ترین تکنولوژی روز دنیا دارای شنود و مکالمه دوطرفه جهت ارتباط صوتی در مواقع ضروری با عزیزان شما می باشد. این دستگاه دارای سیستم شارژمگنتی بوده و به همین دلیل مقاوم در برابر آب خوردگی می باشد. به همراه این ردیاب کوچک یک بند مخصوص برای افراد و یک کاور و قلاده زیبا برای حیوانات قرار گرفته که دامنه کار این دستگاه را افزایش می دهد. با انتخاب نوع عملکرد ارسال موقعیت مدت زمان کار دستگاه با هربار شارژ متغیر می باشد که حالت پیش فرض و پیشنهادی دستگاه ارسال در بازه زمانی 10 دقیقه می باشد و در این حالت سه روز متوالی برای شما کار خواهد کرد.

 

* یک روال را حفظ کنید

 

یک روال قابل کنترل برای ایجاد احساس استقلال شخصی که دارای آلزایمر است، بسیار مهم می باشد. لازم نیست این روال خیلی گسترده باشد و تنها کافیست که بیمار بتواند آن را در انجام فعالیتهای اساسی زندگی روزمره رعایت کند. به این معنا که بیمار کارهای روتین روزمره خود را بر طبق زمان مشخص و به ترتیب انجام دهد.

 

*او را بر سر کار بگذارید

 

"کار" به معنای سپردن وظایف سنگین خانه و یا بیرون نیست که بیمار را خسته کند بلکه منظور این است که او را مشغول نگه دارید. بیمار خود را از انجام کارهای خود منع نکنید. به او اجازه دهید تا در شستن ظرف ها و لباس ها به شماکمک کند ، حتی اگر مجبور شوید  مجدداً آنها را دوباره انجام دهید. بگذارید سرش گرم باشد و احساس مفید بودن بکند.

 

در این رابطه بخوانید: ردیاب سالمندان

 

 

 

*تمرینات بدنی و ذهنی ارائه دهید

 

ورزش برای حفظ سلامتی بیماران آلزایمری مانند هر انسان دیگری ضروری است. شاید بهتر باشد بگوییم که این موضوع حتی برای افراد بیماران و سالمندان آلزایمری از اهمیت بیشتری برخوردار است زیرا زمان استقلال جسمی آنان را بیشتر می کند. خانواده ها باید فعالیت ها را با توجه به توانایی ها و علاقه ی آنان انتخاب کنند. هرچه لذت بخش تر باشد، مزایای آن نیز بیشترخواهد بود. بازی ها ، پازل ها ، جدول کلمات متقاطع و حتی سودوکو می تواند به آنها کمک کند تا حافظه خود را حفظ کنند. فراموش نکنید که آنها را برای پیاده روی های منظم یا دوچرخه سواری همراهی کنید تا آنها بتوانند با قدرت فعالیت خود را به پایان برسانند.

 

*لباس مخصوص تهیه کنید

 

"مخصوص" لزوماً به معنای لباس های عجیب و غریب یا خنده دار نیست ، بلکه برای کسی که بیماری آلزایمر دارد، پوشیدن لباس راحت باید در اولویت اصلی قرار بگیرد. فقط از کفشهایی با بندهای کشی، پیراهن های گشاد زیپ دار و ژاکت استفاده کنید، تا بیمار در آن راحت باشد. خانواده ها باید کمد لباس این افراد را خود مرتب کنند و لباس و دیگر وسایل ضروری را در فضایی در دسترس قرار بدهند.

 

*در صورت لزوم کمکهای دیگری را ارائه دهید

 

برخی از کمکها ، مانند عصا، می تواند به بیمار شما کمک کند تا کارهای خود را بهتر انجام دهد. با این حال، برای بهتر شدن زندگی بیماران آلزایمری موارد زیادی وجود دارد. به عنوان مثال چنگال ها و قاشق های مخصوص طراحی شده که می تواند به آنها کمک کند تا خودشان به راحتی غذا بخورند. میله های محکم و ایمنی که در حمام و دسشویی به دیوار چسبانده می شوند، می توانند راحتی و امنیت بیمار شما را در آنجا افزایش دهد.